Egy csipetnyi Hollandia itthon – látogass el ezekhez a szélmalmokhoz!
Kiemelt kép forrása: szoljon.hu
Körkörös tetősapkájukkal és ágaskodó vitorláikkal egyszerűen bájos épületek a szélmalmok, melyek hatalmas méretükkel tekintélyt parancsolva minden tájat megszínesítenek. Nem muszáj rögtön Hollandiába utazni, hogy találkozz velük: a szélmalmok a 19. és 20. században Magyarországon is népszerűek voltak, és bár legtöbbjük idővel megrongálódott, összedőlt, akadnak még jó állapotban lévők – cikkünkben 5 olyan szélmalmot mutatunk be, amelyek ma is látogathatóak.
Simple tipp: Autós utazásaid során se bajlódj a sorban állással! A Simple alkalmazás segítségével egyszerűen szert tehetsz autópálya matricádra, mi több, még gépjárműasszisztencia biztosítást is köthetsz az appban.
Ópusztaszer: Csúcs-féle szélmalom
Szentesen az 1970-es években harminc szélmalom őrölt összesen – köztük Csúcs János gazda gépezete is. Ez egy úgynevezett felülhajtós szélmalom, melynek előnye, hogy teteje elforgatható: a vitorlákat így rövid idő alatt szélirányba lehetett állítani. Az épületet az 1950-es évek közepén ipari műemlékké nyilvánították, majd a ’80-as évek közepén áthelyezték az ópusztaszeri skanzenbe.
Tés: Helt-féle és Ozi-féle szélmalom
A 400 méter magasan elterülő Tési-fennsíkon semmi sem áll a bakonyi szelek útjába – nem csoda, hogy Tés községnek négy malma is volt. Belőlük kettő maradt fenn, az 1840-ben épült Helt-féle, és az 1924-ben épült Ozi-féle masina. Érdekesség, hogy közülük pont az öregebb az, amelyik a mai napig működőképes. A malmok ma népi ipartörténeti műemlékek, és egyben a környék legfőbb látványosságai.
Felsőszentiváni Szélmalom
Tíz éve egy vihar csúnyán megtépázta a felsőszentiváni malmot, ma viszont, újjáépítését követően nemcsak hogy látogatható, de még dolgozik is, rendeltetésének megfelelően lisztet őröl – ezzel igazi különlegességnek számít az országban. A malom egyébként hibrid, széllel és villamos energiával is működik. Belsejében kiállítótér várja a látogatókat, amely még többet elárul a gépezet működéséről.
Kunhegyes: Komlósi-féle szélmalom
Az ötszintes, holland stílusú építményt Mohácsi Bálint molnár építtette az 1850-60-as évek fordulóján. A malom nagyjából száz éven át működött, ez idő alatt több tulajdonos kezén is „megfordult”, köztük Komlósi Andrásén is, akiről ma használatos nevét kapta. A szélmalom igazi jelképe Kunhegyes városának: nem csoda, hogy a helyiek 1973-ban meghiúsították lebontásának és elszállításának tervét.
Szentendre: dusnoki szélmalom
A malom eredetileg a Bács-Kiskun megyei Dusnok község táját ékesítette. A ’70-es évek végén bontották le épületét, hogy majd a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban építsék újjá. Erre 32 év elteltével került sor, de a büszkén magasodó építmény látványa minden várakozást megért. A skanzenben egyébként egy működésben lévő vízimalom is megtekinthető, csak hogy teljes legyen a körkép.
Források:
http://www.tes.hu/turizmus/10-turizmus-programok/19-tesi-szelmalmok
csodalatosbalaton.hu/latnivalok/muemlekek-szobrok/tesi-szelmalmok
https://www.tanyamuzeum.hu/magyar/oldalak/dusnoki_szelmalom/
http://www.skanzen.hu/hu/latogatas/programok/aktiv-helyszinek
https://www.muemlekem.hu/muemlek/show/2170
sokszinuvidek.24.hu/viragzo-videkunk/2020/08/16/felsoszentivan-malom-szelmalom-megye-kenyere